메뉴 바로가기
주메뉴 바로가기
컨텐츠 바로가기

Orthodox Religious Authority

Doju Jo Jeongsan received the 'Orthodox Religious Authority' from Gucheon Sangje through a revelation. In his last words before passing away into heaven, Doju transmitted the lineage to Dojeon Park Wudang. The religious orthodoxy of our order is not a mere thing which is given and taken in the conventional sense, but rather it is a profound source of holiness which has been bestowed directly by heaven.

Supreme God of the Ninth Heaven, Kang Jeungsan (1871~1909)

Upon the plea and petition of the great deities of Heaven and Earth, Gucheon Daewon Johwa Jushin* descended to Cheongye Tower in the Land of Great Law in the West. Here, He made 'a Great Itineration (Daesoon)' around the Three Realms of Heaven, Earth and Humanity.

*Gucheon Daewon Johwa Jushin : the divine title of Gang Jeungsan as the Supreme Being before His descent to the human world. This title signifies the source of all entities along with every mysterious transformation in the universe.

He spiritually entered the golden Maitreya Buddha statue and stayed there for thirty years. This statue is enshrined in Geumsan Temple at Moak Mountain in Jeolla Province, Korea.
1871
On September 19th, 1871, He was born as a human being in the Gang family in Jeolla Province. His honorific name was Jeungsan.
From the year 1897 onward
He travelled around the whole country for three years with His great intention to save the world.
In 1901
He opened the Great Daesoon Truth through his unremitting efforts accomplished during a 49 day fast at Daewon Temple, and exercised judgment upon the deities in charge of the Former World.
From 1901 to 1909
He carried out the task of Reordering the Universe.
1909
Having completed that nine-year duration of Great Works, Sangje passed into heaven on June 24th, 1909.

Founder, Jo Jeongsan (1895~1958)

1895
On December 4th, 1895, Doju Jo Jeongsan was born in Gyeongsang Province.
1909
In April 1909, at age 15, Doju left Korea to live in exile in Bongcheon, Manchuria (China) where, along with his father and uncle, he devoted himself to the Korean independence movement. Afterwards, he committed himself to solitary religious cultivation in the mountains in order to gain supernatural power as a means to liberate his country and save the world.
1917
On February 10th, 1917, with a profound realization of Sangje's Daesoon Truth, he received the revelation of orthodox religious authority from Sangje at age 23.
In April 1917, after nine years of self-exile, he returned to Korea to save the nation and the populace.
1925
In April 1925, he launched religious body 'Mugeukdo' in Gutaein, Jeolla Province.
1941
In 1941, when the Religion Dissolution Act was proclaimed by the Japanese colonial government, he temporarily quit his formal religious activities and performed his religious practices while travelling throughout the country.
1948
In September 1948, he renamed Mugeukdo as Taegukdo and set up the Taegeukdo temple headquarters in Busan. He resumed his religious activities there.
1957
In November 1957, he generated the methods of cultivation, ceremonial procedures, and other regulations.
1958
In March 1958, he reorganized the religious body and reassigned his staff. On March 6th, 1958, at the age of 64, he bestowed the orthodox religious authority upon Dojeon Bak Wudang with his last words and passed into heaven.

Leader, Park Wudang (1917~1996)

1917
On November 30th, 1917, Dojeon Bak Wudang was born at Goesan, Chungcheong Province, Korea.
1958
On March 6th, 1958, he received the religious orthodoxy from Jo Jeongsan as Doju who spoke his final words.
1969
In April 1969, he made sweeping organizational changes and set up a new religious body called 'Daesoon jinrihoe'.
1972
In 1972, he started three basic works–Propagation, Edification and Cultivation–and three major works–Charity Aid, Social Welfare and Education–all of which have been continually developed every following year.
1976
the Daesoon Scholarship Foundation was launched.
1984
In February 1984, Educational Foundation of Daejin Academy was established.
In June 1984, Daejin High school was established.
1986
In 1986, Yeoju Temple Complex was built.
1987
In December 1987, the Foundation of Daesoon jinrihoe was established.
1989
In 1989, Jeju Training Temple was built.
1992
In March 1992, Daejin University was opened.
In June 1992, Pocheon Cultivation Temple Complex was built.
In December 1992, Daejin Medical Foundation was established.
1993
In February 1993, the temple headquarters was relocated from Junggok to Yeoju.
1994
In March 1994, Bundang Daejin High school was opened.
1996
On January 23rd, 1996, Dojeon Bak Wudang passed into heaven.
In 1996, Geumgangsan Toseong Training Temple Complex was built.
In March 1996, Busan Daejin High School of Electronics and Telecommunications was opened.
1998
In August 1998, Bundang Jesaeng Hospital was opened.
2006
In 2006, Daejin University of China opened two campuses (located in Harbin and Suzhou respectively)
2009
In October 2009, Daesoon jinrihoe Senior Care Institution and Geriatric Hospital were opened.
2013
In March 2013, Daejin Youth Training Center was opened.
In September 2013, Daejin International Volunteers Association (DIVA) was launched.
맨 위로 이동